Posledný októbrový týždeň bol v našom internáte veľmi pestrý a zaujímavý. Pani vychovávateľky pripravili pre deti množstvo rôznych aktivít – usilovne sa kreslilo, maľovalo, lepilo, vystrihovalo, vyrezávalo, súťažilo ... a na záver aj trošku „strašilo“.
Všetky výchovné skupiny sa zapojili do online súťaže, ktorú vyhlásilo Mestské kultúrne stredisko v Leviciach – „O najkrajšie vyrezanú tekvicu“ a to v oboch kategóriách – jednotlivci a skupiny. A keďže posledný októbrový týždeň je už tradične spájaný s rôznymi maskami a strašidielkami, deti sa už nevedeli dočkať a usilovne sa pripravovali na „strašenie“. Popustili uzdu svojej fantázii a kreativite a každá skupina si vyrobila vlastné masky.
Všetky boli veľmi nápadité a ťažko bolo odhadnúť, kto sa pod nimi skrýva. Deti si pri ich výrobe aj prezentácii užili veľa radosti, zábavy, smiechu a trošku „zimomriavok“. Posledný októbrový týždeň v našom internáte sa vydaril a deti sa už tešili na jesenné prázdniny.
Medzi tradičné jesenné zábavy patrí aj výroba a púšťanie šarkanov. Aj deti v našom školskom internáte si vyrobili svojich šarkanov. Už samotná príprava bola veľmi zábavná a deti usilovne maľovali, kreslili, lepili a vystrihovali. Potom už len čakali na vhodné počasie a priaznivý vietor, aby mohli svojich šarkanov vyskúšať. Vo dvore internátu ich poriadne popreháňali a užili si pri tom veľa zábavy, radosti a vtipných momentov.
Ing. Danica Karlíková
Jeseň pani bohatá farbí listy dozlata.....a ponúka nám aj množstvo plodov, z ktorých prškári vyrobili "veselé tekvičky" - sovičku, myšku, vílu či strašiaka.
Svetový deň úsmevu sa oslavuje od roku 1999. Iniciátorom bol Harvey Richard Ball, ktorý v roku 1963 vytvoril „smajlíka“, symbol šťastia a dobrej vôle. Tento deň je určený na dobré skutky, dobrú náladu a na pochopenie sily úsmevu, ktorý robí naše dni krajšími.
Tohto roku sme ho oslávili aj na našej škole. Začali sme prezentáciou o dôležitosti úsmevu a vylúštili tajničku. Následne sme si vyrábali „smajlíkov a lúštili úlohy. V rámci triedy si žiaci zasúťažili, že kto nazbiera najviac usmievavých tváričiek od svojich spolužiakov za to, že ich rozosmejú. Tento deň sme strávili v pokoji a s úsmevom na perách.
A nezabudnite.....Úsmev nestojí nič a dáva mnoho. Obohacuje toho, kto ho prijíma a neochudobňuje toho, kto ho daruje.
Dňa 30.9.2020 zavítali na ŠI traja dobrovoľníci zo SČK –územného spolku z Levíc. Pre všetky aj naše deti je dôležité , aby sa naučili ako predchádzať úrazom počas pobytu na ŠI a pohybových hrách. Každý z nás je viac či menej zraniteľní ale zároveň všetci sme schopní sa naučiť poskytnúť prvú pomoc na záchranu ľudského života . Je potrebné si neustále teoretické aj praktické vedomosti a zručnosti opakovať. Tak ako sa hovorí: „Radšej raz vidieť ako sto krát počuť. “ Videli sme rôzne ukážky pri rôznych zraneniach. Deti si zopakovali čísla liniek tiesňového volania, vypočuli si osobné príbehy pomoci dobrovoľníkov. Mottom tohto dňa bolo: „ Rob dobro a dobro sa ti vráti “- zaznelo na záver tohto plnohodnotného stretnutia.
Mgr. S Jančová
Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivite v celej Európe. Hlavnou témou kampane je heslo, ktoré vyzýva na aktívny pohyb nielen v danom týždni, ale pravidelne. Iniciatíva sa zameriava na všetkých bez ohľadu na vek, vzdelanie či úroveň trénovanosti. Šport je jedinečný prostriedok na upevnenie fyzického aj duševného zdravia, na regeneráciu i zábavu. A preto začíname na školskom internáte už hneď po vyučovaní. Žiaci sú veľmi radi , že môžu ešte v čase pred obedom využívať cyklotrenažér . Jedna skupinka sa rýchlou chôdzou presúva zo školy na školský internát. V priebehu rôznych činností často vsúvame do našich aktivít aj rôzne formy naháňačiek. Dnes sme si zasúťažili a zároveň sa lepšie spoznávali navzájom . Prajme si, aj našim deťom, veľa príjemných chvíľ pri pohybových aktivitách bez zranení.
Mgr. Sylvia Jančová
Aj tento rok sme si v našom školskom internáte pripomenuli Svetový deň výživy, ktorý pripadá na 16. október a celý týždeň od 12. do 18. októbra ako Týždeň zdravej výživy.
Deti si pozreli so záujmom zaujímavú prezentáciu k tejto téme, zopakovali si základné zásady, ktoré treba pri stravovaní dodržiavať a pripomenuli si aj pyramídu zdravej výživy. Pani vychovávateľky zdôraznili dôležitosť správnych stravovacích návykov a vyváženej stravy v každom veku - ako jednu z najdôležitejších vecí, ktorá prispieva k dlhému a kvalitnému životu.
Na záver čakalo deti prekvapenie. Aby si mohli všetko vyskúšať aj v praxi, pani vychovávateľky pre nich pripravili pestrý stôl plný zdraviu prospešných potravín, ktoré deťom veľmi chutili.
Ing. Danica Karlíková
V septembrový pondelok 28. sme si so žiakmi druhého stupňa a PRŠ pripomenuli význam mlieka a jeho pitia v rámci dňa mlieka na školách. V jednotlivých triedach na našich žiakov čakalo viacero úloh, ktorými sme im chceli sprostredkovať základné fakty o mlieku a výrobkoch z neho, zaujať ich pozornosť, vzbudiť zvedavosť, upevniť ich poznatky a preveriť si ich zručnosti a vedomosti aj v ostatných oblastiach vzdelávania. Úvod hodiny patril prezentácií zdravotných benefitov pitia mlieka a konzumácie mliečnych výrobkov, nasledoval krátky dokumentárny film z prostredia chovu kráv a produkcie mlieka. Prostredníctvom kvízu sme zistili, či naši žiaci pozorne počúvali a vnímali. Nasledovali úlohy zamerané na rozvoj logického myslenia – stavanie netradičného puzzle mliečnych výrobkov a zvierat, vďaka ktorým mlieko máme. Zmyslové vnímanie našich žiakov sme stimulovali ochutnávkou mlieka, ale aj iných nápojov „naslepo“. Okrem hádania, čo za nápoj žiaci pili, sme sa následne snažili popísať vlastnosti mlieka. Každý žiak dostal pracovný list s úlohami, ktoré boli tematicky zladené, pričom si žiaci precvičili tvorbu viet, čítanie s porozumením, slovnú zásobu, finančnú gramotnosť, vypĺňali tajničky, lúštili osem smerovky, vyhľadávali mliečne výrobky... Záver hodiny patril skupinovej práci a naši žiaci stvorili pekné výtvarné diela venované téme mlieka a mliečnych výrobkov. O pár momentov z tohto dňa sa s Vami radi podelíme. Mgr. Nádašiová
V našom školskom internáte sa v súlade s ročným výchovným plánom venujeme rôznym tematickým oblastiam. V rámci spoločenskej výchovy to v októbri bola aj veľmi zaujímavá téma – „Moja rodina“.
Pani vychovávateľky pripravili pre deti k tejto téme rôzne aktivity. Pútavou a primeranou formou deťom vysvetlili čo je to domov, rodina a kto do nej patrí. V našom internáte máme deti žijúce v rôznych formách rodiny – biologickej, pestúnskej aj v CDR. Deti porozprávali o rodine, domove, vymenovali kde a s kým bývajú, ako sa volajú členovia ich domácnosti a aký príbuzenský vzťah ich spája. Pospomínali si na rôzne veselé aj smutnejšie udalosti a zážitky v ich rodinách. S veľkým záujmom si pozreli videá, prostredníctvom ktorých predstavili svojich najbližších deti žijúce v CDR v Seredi a v Žitavciach.
Keďže október je aj „Mesiac úcty k starším“, zdôraznili sme aj dôležitosť vzájomnej úcty a pomoci starším ľuďom a to nielen v rodine, ale aj vo svojom okolí. Deti si pozreli rozprávku o pomoci a súdržnosti v rodine, vyfarbili maľovanky, riešili hlavolamy, doplňovačky k tejto téme a vytvárali rodostromy. Na záver si spolu s pani vychovávateľkami zaspievali krásnu pesničku o rodine.
Prežili sme opäť veľmi pekné a emotívne popoludnie a v našom internáte zavládla atmosféra lásky a harmónie.
Ako ostatné 2 roky, aj tento rok nám Nadácia ČSOB umožnila zrealizovať nový projekt pre žiakov s autizmom na Požiarnickej ulici. Síce nám do realizácie zasiahla mimoriadna situácia na Slovensku a neumožnila nám uskutočniť oslavu MDD, ale ostatné ciele sa nám darí napĺňať priebežne.
Nové pomôcky spestrili paletu motivujúcich aktivít a relaxačných chvíľok, ktoré sú tak potrebné pre deti s pervazívnymi vývinovými poruchami popri vyučovaní. Pomáhajú im odbúravať stres, uvoľniť sa a pomáhajú aj pri modifikácii ich problémového správania- predchádzaním agresívneho správania. Najpútavejší je podsvietený guľôčkový bazén umiestnený v telocvični. Ako už aj názov projektu prezrádza „Zmyslové podnety nám pomôžu“, všetky nové pomôcky (v hodnote 2635€) pôsobia na zmysly detí.
Ďakujeme
Bc. Daniela Kvietková
Dňa 16. septembra k nám zavítalo s cyklom Výtvarné hry Regionálne osvetové stredisko Levice. Pod taktovkou lektorky Marcely Kotrašovej Štrbovej a za pomoci študentiek zo Strednej pedagogickej školy odbornej vznikali technický a výtvarne krásne a farebné diela / hry. Deti sa bavili, užívali si deň a počasie popri tvorbe. Všetkým patrí veľká vďaka.
Školský rok sa začal a okrem učenia a domácich úloh nás v škole čakajú aj príjemné chvíle. Jednou z nich je sladká odmena vo forme mliečnych výrobkov, ktoré nám sponzorsky venovali Levické mliekárne a. s. pri príležitosti Dňa mlieka. Mohli sme si tak pochutnať na pudingoch a spestriť si obed v školskej jedálni. Aj touto cestou sa chceme poďakovať Levmilku a popriať mu veľa pracovných aj osobných úspechov.
Teo je canisterapeutický pes a je to kamarát našej Barči. Aj sprísnený režim na škole kvôli epidemiologickým opatreniam nám dovolil pozvať Tea medzi nás. Barča je na „materskej dovolenke“, pred mesiacom vrhla 10 krásnych šteniatok, a tak prišiel slúžiť Teo. Samozrejme so svojou paničkou Kvetkou. Bol veľmi šikovný, pracoval takmer ako Barča. My sme sa už nevedeli dočkať, pretože psíkov máme veľmi radi. Veríme, že opatrenia sa nesprísnia a s Teom, Barčou a Emou sa môžeme stretávať opäť pravidelne, tak ako minulý školský rok.
Stále žijeme aktuálnou témou, ktorá sa týka nás všetkých – malých aj veľkých a to je situácia okolo vírusu Covid - 19.
Naše deti sa správajú zodpovedne a vedia, že zdravie je na prvom mieste. Ale nikdy nie je na škodu, zopakovať si základné pravidlá, ktoré musíme všetci rešpektovať v tejto neľahkej dobe. Na internáte sme pripravili pre deti edukatívne popoludnie k tejto téme.
Pani vychovávateľky najskôr primeranou formou vysvetlili deťom, čo táto choroba vlastne je a prečo sa musíme pred ňou chrániť. Potom si pozreli zaujímavé náučné videá – každá výchovná skupina primerane k svojmu veku. Deti si zopakovali aj základné hygienické pravidlá – ako si správne nasadiť rúško, ako si umývať ruky a k čomu slúžia dezinfekčné prostriedky. Všetko toto si aj prakticky vyskúšali pod dozorom pani vychovávateliek.
A aby sme túto vážnu tému trochu odľahčili, záver popoludnia si deti spestrili pozeraním videoklipov, počúvaním pesničiek zameraných na aktuálnu tému, vyfarbili si a potom aj prečítali maľovankovú rozprávku : „Ako zvíťaziť nad drakom Koronom“ a zarecitovali novú básničku : „Čarovné rúško“.
Popoludnie sa vydarilo – deti sa opäť niečo nové naučili a veríme, že získané poznatky budú dodržiavať v každodennom živote.
Ing. Danica Karlíková
Tak sme sa konečne dočkali – deti, pani učiteľky, pani vychovávateľky... a vlastne všetci, ktorí patríme do našej školy.
Doma počas dlhých „koronaprázdnin“ bolo síce fajn, ale škola nám všetkým už veľmi chýbala. Po takmer polročnej prestávke sa otvoril aj náš školský internát, aby privítal svojich starých, ale aj úplne nových obyvateľov. Celý interiér aj exteriér bol krásne uprataný a deti sa ubytovali vo vynovených izbičkách. „Starousadlíci“ sa srdečne zvítali a hneď prijali medzi seba aj nováčikov.
Vzhľadom na momentálnu epidemiologickú situáciu sa režim na internáte trošku zmenil. Museli sme sa zriecť našich spoločných aktivít. Pracujeme rozdelení po jednotlivých výchovných skupinách, aby sme sa stretávali čo najmenej. Po skupinách sa hráme, pripravujeme do školy, stravujeme, oddychujeme – či už vonku alebo v našich relaxačných miestnostiach. A samozrejme, dodržiavame všetci hygienické opatrenia.
Je pravda, že nám spoločné aktivity chýbajú, ale správame sa zodpovedne a uvedomujeme si, že zdravie každého z nás je na prvom mieste.
Ing. Danica Karlíková
Už sa nezadržateľne blíži koniec školského roka. Roka, ktorý bol iný, výnimočný, žiaľ nie pozitívnym smerom. A tak by sme chceli aj za našu triedu bilancovať. Bol to rok, kedy sme sa museli prispôsobiť špecifickej situácií a nájsť spôsoby ako sa vzdelávať aj v domácom prostredí. Mnohí to zvládli bez väčších problémov, majú doma rodičov, ktorú sú ochotní a schopní deťom so vzdelávaním pomôcť. Majú potrebnú techniku a novej situácií sa teda dokázali ľahko prispôsobiť. Ale ani žiaci z minoritných sociálnych skupín nezaháľali. Z pochopiteľných dôvodov bolo vzdelávanie na diaľku obtiažnejšie, nedalo sa veľmi pomýšľať na technické vymoženosti a zručnosti žiakov ani ich rodičov. Ale keď sa chce, dá sa (takmer J ) všetko! Aj žiaci zo IV.A sú toho dôkazom. V začiatkoch „koronakrízy“ svedomito vypracovávali zadané úlohy a pracovné listy. Neskôr, za veľkej pomoci pani Palkovičovej, garantky komunitného centra na Ladislavovom dvore, sme aj v tejto komunite dokázali spustiť online vzdelávanie. Veľmi pekne jej chcem ešte raz aj touto cestou poďakovať za skvelý, profesionálny, ale aj ľudský prístup, ochotu sa s nami do tohto „experimentu“ pustiť a milý, srdečný prístup a porozumenie za každých okolností. Bez jej veľkej zanietenosti by sme to iste len ťažko dokázali. A tak sa spolu so mnou, triednou učiteľkou, pustila do obvolávania rodín, aby sme sa dokázali do online vyučovania pustiť. Musím len s potešením skonštatovať, že táto forma vyučovania sa stretla len s pozitívnymi ohlasmi tak detí, ako aj ich rodičov. A tak sme sa každý deň prostredníctvom online sveta a obrazoviek mohli po mesiacoch opäť aj vidieť a počuť. Individuálnym spôsobom sme si preopakovali učivá z čítania, matematiky a vecného učenia. Deti vypracovávali pracovné listy a zvládli dokonca aj diktát na diaľku! Patrí im veľká pochvala za snahu, aktivitu a aj pravidelné zúčastňovanie sa virtuálnych vyučovacích hodín. Som na nich hrdá, ako sa k učeniu aj v takejto situácií postavili a boli zodpovední. Teším sa, že učivo nepozabúdali a sú šikovní rovnako ako keď som ich videla v marci posledný krát. Moje ďakujem patrí aj pani Sebechlebskej, sociálnej pracovníčke v azylovom dome, ktorá mi tiež bola nápomocná pri distribúcii úloh a pracovných listov pre žiaka z tejto lokality. A v neposlednom rade, by som tiež chcela poďakovať vychovávateľom z CDR Žitavce, ktorých spolupráca so mnou bola na výbornej, bezproblémovej úrovni. Zaplavili ma videami z učenia ďalšieho môjho žiaka. A tak môžem spokojne a s potešením povedať, že aj takýto iný, výnimočný, ťažký rok sme zvládli skvelo!
Mgr. Kristína Nagyová – triedna učiteľka
Po dlhej prestávke opäť funguje aj náš obľúbený školský klub. V zmenených podmienkach, dodržiavajúc všetky bezpečnostné opatrenia a v neobvyklom zoskupení detí aj pani vychovávateliek.
Čo sa však nezmenilo je to, že v školskom klube je vždy veselo a vládne v ňom príjemná uvoľnená atmosféra. Kreslíme, športujeme, spievame, relaxujeme, hráme sa obľúbené hry a podľa toho ako nám praje počasie - trávime veľa času vonku alebo v našej krásnej novej športovo – relaxačnej miestnosti.
Každý deň je iný a zaujímavý, takže popoludnie uplynie veľmi rýchlo a ani sa nenazdáme a pri bráne už čakajú rodičia. Je nám spolu tak dobre, že niekedy sa nám ani nechce ísť domov a tešíme sa vždy na druhý deň do školy aj do nášho klubu.
1. júna 2020 sa brány školy po ôsmych týždňoch opäť otvorili. Musíme dodržiavať prísne hygienické a bezpečnostné pravidlá, aby sem predišli nákaze korona vírusom, ale tešíme sa, že sa po takom dlhom čase môžeme zase vidieť. Máme vytvorené špecifické oddelenia, v ktorých sa po celý čas pobytu v škole zdržujeme. Samozrejme, že väčšinu času trávime na čerstvom vzduchu, kde si aj precvičujeme učivo a hráme sa. Je nám tu veselo a veríme, že čochvíľa sa stretneme aj viacerí a v septembri všetci.
Okrem toho, že sa žiaci z II.A denne doma učia so svojimi rodičmi, užívajú si s nimi aj vzácne spoločné chvíle. Maťko počas koronaprázdnin cvičí svojho psa Alexa (alebo on jeho), Kubko trávi najradšej čas so svojou maminkou a bábätkom, ktoré im v máji pribudlo do rodiny. Samko si užíva chvíle s najbližšími, napríklad aj pri varení guľáša. Dávidko dostal nový bicykel (určite veľa poslúchal) a tiež veľmi rád pomáha ockovi okolo domu. Situácia okolo „korony“ nám totiž priniesla nielen starosti a obavy, ale aj viac času stráveného s našimi blízkymi. Tak si ho ešte užime, lebo ako sa zdá, brány školy sa v júni pre „dobrovoľníkov“ otvoria .
Naši škôlkari okrem toho, že sú veľmi šikovní a napredujú nie len vo vzdelávaní, sa počas „koronaprázdnin“ naučili veľa nových vecí, medzi ktoré patrí napríklad: korčuľovanie sa na kolieskových korčuliach, začali spoznávať nové chute v rôznych jedlách, ktoré im maminy doma varia, začali jesť nové jedlá. Detičky z našej špeciálnej materskej školy veľmi veľa času trávia v prírode, na prechádzkach v lese. Keďže nám začínajú krásne slnečné a teplé dni, naši žiaci z materskej školy pomáhajú rodičom pri prácach v záhradkách, spolu so staršími súrodencami hrajú rôzne zábavné hry v prírode.
Veľmi sa tešíme, že sa našim najmenším žiakom veľmi darí a sú šikovní nie len vo vzdelávaní ale napredujú aj v rôznych iných aktivitách, či už ide o športové aktivity alebo kreatívne a výtvarné práce.
Zároveň sa chceme opätovne veľmi pekne poďakovať rodičom za výbornú spoluprácu. Rodičia našich škôlkarov sú nám naozaj veľkou pomocou, pravidelne s nami komunikujú, posielajú nám veľa fotografií, videií z čoho máme my ako pani učiteľky našich detí veľkú radosť a tešíme sa, že máme takých šikovných žiakov. Bc. Ivana Sebelédyová