Každý rok 14. februára oslavujú ľudia na celom svete sviatok svätého Valentína. Na svätého Valentína má každý možnosť vyjadriť, koho má rád – verejne alebo tajne, poslaním pohľadnice či drobným darčekom. Nie je to iba sviatok zamilovaných párov. Svoju lásku môžu vyjadriť aj deti rodičom, starým rodičom, kamarátom či súrodencom. My sme túto možnosť vyjadriť lásku k niekomu využili a žiaci si vytvorili valentínske srdiečka. Všetky vytvorené srdiečka venované svojim milovaným sme zavesili na valentínsky strom lásky. Obzvlášť musím pochváliť žiakov II.AU triedy, ktorý si vytvorili svoj vlastný strom lásky
Fašiangové obdobie sme strávili v našej triede radosťami spojenými s karnevalovými maskami a škraboškami na tvár.Písali sme si Valentínky pre našich najbližších, spolužiakov, pani učiteľky, vyfarbovali sme pre nich srdiečka. Do veľkého kovového srdiečka pred Juniorom sme boli vložiť vrchnáčiky z platových fliaš, čím sme chceli aj málom prispieť k naplneniu srdiečka pre detičky, ktoré to potrebujú pre svoju liečbu. Spoločne sme sa naučili fašiangovú pieseň a maľovali sme na maliarskych stojanoch ako naozajstní maliari.
Alica v krajine zázrakov- SPPravme to
S cieľom podporiť rozširovanie vzdelávacích aktivít a skvalitnenie vzdelávacieho procesu vyhlasuje Nadácia SPP grantový program pre školské zariadenia, ktoré realizujú programy formálneho aj neformálneho vzdelávania detí a mládeže. Zámerom programu je povzbudiť a motivovať mladých ľudí k aktívnemu záujmu/postoju o prostredie, v ktorom žijú, rozvíjať ich sociálne zručnosti a podporiť vzájomné vzťahy (v komunite). Širším cieľom programu je podnietiť intenzívnejšie prepájanie, spoluprácu a budovanie vzťahov v trojuholníku škola (učitelia, manažment školy) - rodina (žiak, rodičia) - komunita (obec, MVO, lokálne osobnosti, atď.) a otváranie sa škôl podnetom zvonka. Svoju pomocnú ruku dlhodobo podávame organizáciám, ktoré rozvíjajú zručnosť mladých ľudí kriticky myslieť a komunikovať svoje potreby.
A my sme získali grant v sume 1500,-.
Nadácia SPP ďakujeme!!!
Projekt, ktorý bol podporený sa bude niesť v duchu rozprávky Alica v krajine zázrakov. Príbeh rozprávky využijeme pri práci s komunikačnými tabuľkami, ktoré budeme tvoriť za pomoci špeciálnej aplikácie do iPadov. Rozprávkový príbeh nám pomôže pri rozvoji komunikačných zručností, zvýšení motivácie hovoriť, vyjadriť svoje pocity, túžba a potreby. Vďaka podpore SPP zakúpime aplikáciu umožňujúcu AAk, iPady a komunikátory. Umožníme tak žiakom odovzdať spätnú väzbu počas komunikácie, edukácie na jednotlivých vyučovacích hodinách netradičnou formou /hravé čítanie, zážitkové vyučovanie, rozprávková matematika, dramatizácia, vecné učenie a vlastiveda, výtvarná výchova, individuálna logopedická intervencia/. Budeme tvoriť komunikačné tabuľky, symboly, nahrávať hlasy a zvuky pomocou špeciálnych komunikačných tlačidiel. Využijeme možnosti modernej techniky na nájdenie vhodného komunikačného kanála, na osvojenie si nových poznatkov a predovšetkým rozšírenie pasívnej a aktívnej slovnej zásoby.
Našou cieľovou skupinou sú žiaci Spojenej školy internátnej v Leviciach vzdelávajúci sa v triedach pre žiakov s viacnásobným postihnutím, v triedach pre žiakov so stredným a ťažkým stupňom mentálneho postihnutia a v triedach pre žiakov s autizmom. Všetci títo žiaci majú orem mentálneho postihnutia aj narušený vývin reči, oneskorený vývin reči alebo sú nehovoriace a teda potrebujú náhradný spôsob komunikácie.
Predstavíme Vám, čo nás do júna čaká.
Aktivity projektu
Aktivita č. 1: Alica v krajine zázrakov
V rámci ranného kruhu, na začiatku vyučovania sa posadíme na koberec, navodíme pokojnú atmosféru, deti motivujeme rozprávkou o Alici v krajine zázrakov. Ranný kruh realizujeme v každej triede denne. V priebehu celého dňa motivujeme deti maňuškou Alice a rozvíjame medzipredmetové vzťahy- Alica s deťmi číta, píše, počíta. Alica cvičí, pracuje, spieva, maľuje, tvorí... Táto aktivita bude uskutočňovaná priebežne, slúži ako sústavná motivácia detí ku komunukácii a sociálnej interakcii.
Aktivita č.2 : Alica objavuje
Prostredníctvom príbehu o Alici motivujeme deti k práci s IKT- Alica objavuje iPad, komunikátior umožňujúci nahrávanie zvuku, reči, komunikačnú tabuľku. Žiaci sa oboznámia s používaním Ipadu, a komunikačných tlačidiel - komunikátorov. Využívame pri tom metódu individuálneho prístupu, viacnásobného opakovania, názornosti, praktickej činnosti, metódu multisenzorického zapojenia – zapojenie všetkých zmyslov do činnosti. Je potrebné nadmerné zvýraznenie a opakovanie, aby si to žiaci utvrdili. Pri práci s iPadom rozvíjame zrakovo-hmatovú koordináciu a jemnú motoriku prstov rúk. Zároveň je dôležité kontrolovanie a preverovanie osvojených poznatkov, aby sme zistili, čo žiaci vedia a čo treba vysvetliť. Žiaci pracujú individuálne s asistentkou, v činnosti sa vystriedajú všetci žiaci. Všetko prebieha hravou formou, prostredníctvom rozprávky a príbehu o Alici. Postava Alice je dominujúca a prelína sa celým vyučovacím procesom. Deti podnecujeme a motivujeme k aktívnej činnosti a k chuti komunikovať.
Aktivita č. 3 : Alica v ríši symbolov
Alica objavuje symboly, učí sa im porozumieť, vymýšľa nové symboly prostredníctvom aplikácie Clicker Connect SymbolStix, ktorú využijeme k vytváraniu kominikačných kníh s interaktívnymi tlačítkami. Aplikácia umožňuje vyhľadávať a určiť hľadaný symbol, vytvárať symboly akejkoľvek veľkosti a vzhľadu, čím uľahčuje žiakom komunikáciu a umožňuje im tak komunikovať s prostredím. Jednotlivé symboly využívajú pri osvojovaní si poznatkov v rámci jednotlivých predmetov, na rozvíjanie zrakového vnímania - poznávanie farieb, tvarov a veľkostí, rozvíjanie priestorovej orientácie, rozvíjanie sluchového, hmatového vnímania s využitím jednotlivých rozprávkových postáv z príbehu o Alici.
Aktivita č. 4: Alica a zázračné tabuľky
Alica sa oboznamuje s tabuľkami, vytvára tabuľky. Deti pri práci s komunikačnými tabuľkami a komunikátormi využívajú zmysly, hmat, zrak, sluch, pracujú s konkrétnymi predmetmi, ktoré najprv spoznajú prostredníctvom zmyslov, potom pracujú so skutočnými obrázkami – fotografia, následne so symbolmi v komunikačných tabuľkách.Napr. autovnímajú prostredníctvom zmyslov, vyhľadávajú predmet na fotografii, reprodukujú zvuky, ktoré auto vydáva, neskôr ho v podobe symbolu vyhľadávajú v tabuľke. Aplikácia poskytuje aj výukový záznam auta, čím nehovoriacemu dieťaťu umožní náhradnú komunikáciu s prostredím. Tým sa vyučovanie stáva pre deti príťažlivým, komunikačná tabuľka a senzorické tlačidlo sa stávajú doplňujúcom spôsobom komunikácie dieťaťa s narušenou komunikačnou schopnosťou a ostatné deti podnecujú deti ku komunikovaniu.
Aktivita č. 5 :
Zhovorčivá Alica
V tejto fáze očakávame, že sa dieťa bude vedieť orientovať a podľa vlastných možností používať komunikačnú tabuľku, prípadne komnikátor. Bude mať vytvorený vlastný komunikačný kanál a to práve prostredníctvom tabuliek a symbolov. Pomocou Alice dieťa povzbudzujeme k samostatnému používaniu tabuliek, učíme ho využívať ich pri komunikácii. Prvoradé je verbalizovať danú činnosť a verbálny prejav sprevádzať tabuľkami. Dieťaťu poskytneme možnosť komunikačnej voľby, zvýši sa jeho sebavedomie, deti sa stanú citlivejšími vo vzťahu k okoliu, prebúdza sa v nich vytrvalosť, rozširuje sa ich aktívna aj pasívna slovná zásoba.
Zatiaľ sme zrealizovali materiálno-technické zabezpečenie projektu. Zakúpili sme iPady, komunikátory a komunikačnú aplikáciu. Podarilo sa nám uskutočniť online školenie prostredníctvom dobrovoľníčok, lektoriek z KOMUNIKUJME SPOLU n.o. AAK, ktoré vzhľadom na opatrenia vyplývajúce zo školského semaforu prebehlo online. V mesiaci január realizujeme prvú aktivitu, oboznamujeme sa s rozprávkou a iPadmi. Tešíme sa, čo nás čaká ďalej a budeme Vás o tom informovať.
Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde... jedna z najznámejších a na Slovensku najrozšírenejších fašiangových pesničiek. Málokto však vie, že jej slová nie sú úplne pravdivé. Po správnosti nasleduje po Fašiangoch Veľká noc a presne sedem týždňov po Veľkej noci prichádzajú turičné sviatky.
Obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy nazývame fašiangy. Fašiangy sú prechodom medzi zimným a jarným obdobím. Počas fašiangov prevláda bujará zábava, organizujú sa svadby a zabíjačky. Hlavne posledné tri dni sú vyplnené zábavami, nadmerným pitím alkoholu a jedením. Posledný štvrtok pred koncom fašiangov sa v minulosti nazýval aj tučný štvrtok. Tento deň bol príznačný tým, že sa ženy začali správať neobvykle – boli agresívne voči mužom, popíjali v krčmách, tancovali a spievali na uliciach. Jedným slovom – svet je počas fašiangov „hore nohami“.
Neodmysliteľnou súčasťou fašiangov sú tradičné fašiangové hry, v rámci ktorých boli predvádzané rôzne magicko – rituálne úkony. Po dedinách šli v sprievode mladí muži preoblečení v rôznych maskách. Najčastejšie to boli masky: Cigánka, Žobrák, Drotár, Stará žena, Prespanka s deckom, Mladucha a Mladý zať, Kováč, Kominár, Handrár, ale aj maska Medveďa, Kozy, Turoňa a Slameníka, ktoré symbolizovali plodnosť, ale aj smrť. V ruke držali ražeň alebo šabľu – prastaré symboly mužskej sily a plodnosti. Na ražeň im ľudia napichovali slaninu, klobásu, dávali im vajcia a peniaze na spoločné posedenie. Zapichovanie ražňa do povaly symbolizovalo pomyselné spojenie neba so zemou. Muži prezlečení v maskách žobrali, kradli, predstierali prácu, za ktorú sa dožadovali odmeny, ale aj tancovali tance „na konope“ či „ na ľan“. Ich úlohou bolo zabaviť dedinčanov. Parodovali preto svadobníkov, vysmievali sa z vydajachtivosti, lenivosti, hlúposti, pýchy a spanštelosti a trestali staré dievky- priviazali im na nohu klát. Jedným slovom si mohli dovoliť počas fašiangov to, čo si inokedy nemohli. Strašili malé deti, naháňali, štípali ženy, tancovali s nimi, dokonca ich váľali po zemi.
Typickým fašiangovým jedlom boli šišky vyprážané na masti.
Najveselšie obdobie roka však strieda 40- dňový pôst. Ukončia sa všetky zábavy a svet sa vráti opäť na rok do starých koľají. Na poslednej fašiangovej zábave sa preto predvádza symbolické pochovávanie basy.
Pochovávanie basy je ľudová hra parodizujúca skutočný pohreb. Jej základným motívom je zákaz zábav počas nasledujúceho pôstu. Jedná sa o výrazné komické stvárnenie.
Hlavnými kostýmovanými postavami sú postavy kňaza, rechtora a smútiacich „pozostalých“. Kňaz paroduje obrad rozlúčky, aká býva pri cirkevnom obrade, ohlasuje koniec zábavy a lúči sa s basou, ktorú za náreku prítomných vynášajú von.
Priebeh pochovávanie basy je nasledovný: oznámenie o ochorení, vyšetrovanie lekárom, odvoz do nemocnice, oznámenie o smrti, pohrebný sprievod, plač nad hrobom a čítanie testamentu. Texty však nie sú dané, vytvárajú si ich herci sami, väčšinou ide o improvizáciu. Sú často popretkávané humornými príbehmi a vlastnosťami obyvateľov danej dediny. Keď je basa pochovaná, môže začať pôst.
Obdobie veľkonočného pôstu začína dňom, ktorý poznáme pod názvom Popolcová streda alebo Škaredá streda. Je to pohyblivý sviatok, jeho dátum sa ráta podľa lunárneho kalendára a pripadá na 40. deň pred Veľkou nocou. Toho roku pripadá Popolcová streda na 22. februára. Slávenie Popolcovej stredy bolo zavedené v 7. storočí a tento deň sa stal dňom pokánia a pôstu.
Pôst mal pomôcť človeku nájsť cestu k duchovným hodnotám. Veriaci si na prijatie sviatosti v tento deň obliekali v zmysle prvokresťanských tradícií kajúci odev a posýpali sa popolom.
Zvyk posýpať sa popolom pretrval dodnes, avšak už len symbolicky, kedy kňaz urobí popolom krížik na čelá veriacich. Odev bol ladený do smútočných farieb.
Najčastejším jedlom Popolcovej stredy bola kyslá mliečna polievka. Veľkonočný pôst sa končí Veľkým piatkom.
Toto veselé obdobie sme si pripomenuli aj my, žiaci III. VP triedy. Zabávali sme sa na triednom karnevale. Tanec, maškrty a džús sme si užili v karnevalových kostýmoch. Keďže bolo práve Mateja, spojili sme veselicu s oslavou spolužiakových menín.
Februárovou témou vecného učenia v našej VIII. VP je pozorovanie prírody - pojem široký, rozmanitý a veľmi pestrý. Táto téma je deťom blízka, keďže s prírodou sa stretávame denne a sme jej neoddeliteľnou súčasťou.
Na hodine sme si so žiakmi pozreli najskôr peknú prezentáciu, pomocou ktorej sme im vysvetlili dva základné pojmy – živá a neživá príroda, čo do nej patrí a rozdiely medzi nimi. Venovali sme sa aj základným prejavom života rastlín a živočíchov. Aby si nadobudnuté poznatky utvrdili, popasovali sa s pracovnými listami, maľovankami a rôznymi hravými úlohami k tejto téme.
Ako sa hovorí - lepšie je raz vidieť, ako stokrát počuť a vedomosti získané v praxi si uchováme najdlhšie. A tak sme si vyšli so žiakmi na vychádzku do okolia školy. Aby nám bolo veselšie, prizvali sme aj kamarátov zo susednej IV. VP. Deti mali za úlohu pozorovať prírodu, prejavy života a hľadať aj jej neživé súčasti v našom okolí. Keďže na hodine pozorne počúvali, darilo sa im veľmi dobre a zaslúžia si pochvalu. Tešíme sa, že žiaci sa opäť niečo nové naučili a pohybom na čerstvom vzduchu sme urobili prospešnú vec pre našu imunitu.
Téma deti zaujala, živo diskutovali a kládli množstvo otázok. Keďže vonku sa pomaly „zjarnieva“, všetci spoločne sa tešíme na prebúdzajúcu sa prírodu a pestrý život rastlinnej a živočíšnej ríše vôkol nás.
Výtvarná výchova je v našej VIII. VP veľmi obľúbeným predmetom. Vo februári sme kreslili a maľovali rozprávkové postavičky.
Každý žiak stvárnil hrdinov svojej obľúbenej rozprávky. A tak sa v našej triede objavilo dievčatko Makulienka, tri veselé prasiatka, vodník Čľupko, sesterské trio princezničiek, pracovitá rodinka, ktorá si pomáhala pri ťahaní repky a aj Adamko so svojou čarovnou šmykľavkou.
Deti práca zaujala a výtvarné dielka sa vydarili. Teraz zdobia našu triedu a robia nám radosť.
Fašiangové obdobie v tomto roku je mimoriadne dlhé a trvá až do 2. marca, kedy sa podľa ľudovej tradície koná symbolické pochovávanie basy a začína sa pôstne obdobie. Škoda, že tohtoročné Fašiangy sú poznačené súčasnou epidemiologickou situáciou a nemôžu sa prejaviť vo svojej plnej kráse a pestrosti, ktorou sú naše folklórne zvyky povestné. Tradičné zábavy, karnevaly, veselice či pochody v maskách sa nekonajú a basu snáď ani netreba pochovávať - keďže ani nezaznela.
Aj v našej VIII. VP sme si na toto veselé obdobie roka aspoň zaspomínali a naladili sme sa na fašiangovú nôtu. V rámci hudobnej výchovy sme si pozreli pestré folklórne pásma z rôznych regiónov Slovenska a deťom sme priblížili zvyky, ktoré sa viažu k tomuto obdobiu. Slovenský folklór je veľmi rozmanitý a odlišuje sa podľa jednotlivých oblastí – iné sú zvyky a tradície na západnom, strednom či východnom Slovensku. V pohraničných oblastiach je ovplyvnený aj zvyklosťami v susedných krajinách. Deti porozprávali, aké tradície poznajú zo svojho okolia a s troškou nostalgie si zaspomínali na svoje veselé fašiangové kostýmy z minulých čias.
Vypočuli sme si aj najznámejšie fašiangové pesničky, ktoré sú veľmi veselé a dynamické. Spoločne sme si zanôtili Fašiangy, Turice... a zabavili sme sa aj v našej muzikoterapeutickej miestnosti. Hudobná výchova v znamení Fašiangov sa deťom veľmi páčila a v našej VIII. VP bolo poriadne veselo. Tešíme na budúci rok a dúfame, že sa opäť všetci spoločne zabavíme aj na našom tradičnom školskom karnevale.
Každoročne si 14. februára pripomínane sviatok svätého Valentína. Tento deň si získal obľubu aj v našich zemepisných šírkach a užívajú si ho deti, mládež aj dospelí.
Aj v našej VIII. VP sme sa naň už vopred dôkladne pripravovali. Deti premýšľali, koho chcú v tento deň potešiť, prekvapiť a obdarovať. Na hodinách výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania vytvorili množstvo pozdravov – „valentíniek“. Práce bolo neúrekom, keďže deti majú široké srdiečka a množstvo „adeptov“ na obdarovanie. Valentínskymi pozdravmi potešili svojich spolužiakov, súrodencov, rodičov, kamarátov v školskom klube, pani učiteľky a pani vychovávateľky. Pri ich vytváraní zapojili svoju fantáziu, kreativitu a precvičili si jemnú motoriku. Pozdravy doplnili milými a dojemnými venovaniami. Naše deti majú medzi sebou pekné vzťahy a bez „valentínky“ nezostal nikto.
Ešte predtým, ako našli svojho adresáta, sme si všetky pozdravy zoskupili a pripli na nástenku. A že sa veru vydarili, o tom svedčia fotografie. Sviatok svätého Valentína priniesol do našej triedy množstvo radosti, tvorivosti, lásky, príjemnej atmosféry a naplnil tak svoje poslanie.
Ani sme sa nenazdali a uplynula polovica školského roka. V pondelok 31. januára 2022 si žiaci prevzali z rúk triednych učiteľov ohodnotenie prvých päť mesiacov školského roka - ako sa im darilo, ako sa zapájali do vyučovania a plnili si svoje úlohy.
Polročné hodnotenie žiakom aj učiteľom napovie, kde treba pridať, čomu sa viac venovať a vyzdvihne aj silné stránky každého žiaka. Rodičom poskytne celkový prehľad o tom, ako dieťa napreduje. Tvorí dôležitú súčasť polročného snaženia a je pomocníkom pre žiaka, učiteľa aj rodiča.
Aj žiaci v našej VIII. VP boli od rána plní očakávania. Trošku nás mrzelo, že sme v tento deň nemohli byť v škole všetci, keďže choroba dočasne zredukovala počet žiakov v našej triede. Na poslednej vyučovacej hodine sme deťom rozdali ich hodnotenia. Potešila ich aj malá sladká odmena – ako motivácia do ďalšej práce a tiež polročné prázdniny v piatok 4. februára.
Prajeme všetkým žiakom našej školy, aby sa im darilo aj v druhom polroku ešte viac ako v tom uplynulom a aby mali výbornú školskú dochádzku. A všetkým hlavne veľa zdravia.
V rámci rozvoja čitateľskej gramotnosti si žiaci počas hodín čítania mali za úlohu čítať rozprávky, zoznámiť sa s hlavnými znakmi rozprávky a následne riešiť úlohy spojené s rozprávkou. Pani učiteľky preverili postreh, pozornosť žiakov a aj vedomosti za pomoci slovných hier, pracovných listov a hádaniek. Žiaci si aj zasúťažili v skladaní párov rozprávkových postavičiek. Hádam sa nám podarilo žiakov motivovať, aby v dnešnej pretechnizovanej dobe siahli po knihe a rozvíjali si svoju fantáziu, obzory, slovnú zásobu. Žiaci si aj nakreslili svoju obľúbenú rozprávkovú postavičku a boli odmenení za svoju snahu.
Dnes píšeme o takej obyčajnej nočnej lampe , ktorá stojí v kúte a príležitostne tam svieti. Lampa sa môže práve vyberať v predajni svietidiel. Ten obchodník sa volá žiarivý svet a stojí na rohu dennej a nočnej ulici. Lampa stojí v obchode a stojí fúru peňazí. Myšlienka svietidiel súvisí s našimi žiakmi. Prichádzajú z domáceho prostredia, kde majú určité zvyky. Zvykajú si na nové prostredie, kamarátov, učiteľov. Na internáte, tak ako doma zaspávajú pri osvetlenej miestnosti. A preto sme sa rozhodli, že si na Školskom internáte nočné lampy /svietidlá/ vyrobíme sami. Rozžiarime izby a skrášlime svoje prostredie a nie len preto. Od sponzorov sme si pozháňali potrebný pracovný materiál /kobercové kotúče, farby, drevené podložky, svietidlá na baterky./ Vysvetlili sme deťom ako budeme počas práce postupovať a pustili sme sa do práce. Vyrobená lampa bola na seba naozaj pyšná, celá sa leskla a bola naozaj krásna. Keď sme ju zapli, tlmene žiarila, tak ako je to potrebné počas spania a vrhala do miestnosti teplé svetlo. Projekt sa podaril a mali sme z vykonanej práce veľkú radosť.
Jedna guľa...
Poznáte ho iste mnohí ,jedna guľa ,to sú nohy.
Druhá guľa to je driek. Tu máš metlu ,nerob priek.
Tretia guľa-to je hlava. Na hrniec si pozor daj !
Fajku cmúľaj, veru tak- pekný je ten snehuliak.
Dňa 20.1.2022 sa na ŠI uskutočnila akcia MZ súťaž o najkrajšieho snehuliaka. Pretože nám nenasnežilo ,tak sme si snehuliakov vyrobili z rôznych materiálov /z papiera, z farbičiek, z látok, z topánok, hračiek....../. Všetky deti sa s radosťou do výroby snehuliakov zapojili jednotlivo či po skupinách. Pri tejto činnosti dostali deti priestor ,aby využili svoju kreativitu a predstavivosť a verte nebolo to vždy jednoduché. Prísť na to či snehuliaka postaviť plošne či priestorovo, vyskladať telo snehuliaka z topánok, či zo šiat ,akým spôsobom ho dotvoriť deti dosť zaskočilo.
Z vydarených snehuliakov sme mali všetci obrovskú radosť a presvedčili sme sa , že snehuliakov sa naozaj dá postaviť zo všeličoho. Naozaj to funguje a môže to byť veľmi pekné a zaujímavé.
Na záver sme sa s vyrobenými snehuliakmi odfotili a snehuliakov vystavili a tým si skrášlili priestory
internátu
V tomto školskom roku prebieha už 13. ročník celoslovenskej súťaže „Svätoplukovo kráľovstvo ožíva“, ktorej vyhlasovateľom je Základná škola kráľa Svätopluka v Nitre.
V súťaži sú na výber tri časti – literárna, výtvarná a elektronická a súťaží sa v štyroch kategóriách. Všetci účastníci si mohli vybrať z piatich tém, ktoré vyhlásil organizátor súťaže.
Aj žiak z našej VIII. VP – Nikolas Takács sa aktívne zapojil do výtvarnej časti súťaže a kombinovanou technikou vytvoril pekné dielko na tému : „ Tri prúty Svätopluka ako symbol dnešnej doby“. Výtvarná práca zaujímavým spôsobom prepája dobu dávno minulú a súčasnosť. Poukazuje na to, že ako v minulosti, tak aj dnes je svornosť, jednota a súdržnosť jediným východiskom z ťažkej situácie. Tento klasický príbeh z dejín Veľkomoravskej ríše sme žiakom priblížili aj na hodine slovenského jazyka. Spoločne sme si prečítali povesť Tri prúty kráľa Svätopluka a deťom sme vysvetlili ponaučenie, ktoré z nej vyplýva.
Výtvarnú prácu sme poslali do školského kola, v ňom Nikolas uspel a jeho práca postúpila do celonárodného kola. Nikolasovi k postupu srdečne blahoželáme a držíme palce v ďalšej súťaži.
Fašiangy patria medzi najveselšiu časť roka. Tradične sa spájajú so zábavou, hojnosťou a dobrým jedlom. Začínajú sa po sviatku Troch kráľov a trvajú až do Popolcovej stredy. Dĺžka ich trvania je rôzna a odvíja sa od termínu Veľkej noci, ktorá je pohyblivým sviatkom.
Tento rok je fašiangové obdobie obzvlášť dlhé a končí sa až 2. marca. Táto veselá časť roka sa na Slovensku spája s rôznymi tradíciami ako sú karnevaly, plesy, pochody v maskách, svadby, zabíjačky a rôzne ľudové veselice.
Keďže pandemická situácia je stále veľmi vážna a musíme rešpektovať všetky hygienické opatrenia, tradičné fašiangové zábavy sa nekonajú. Ale na zvyky a tradície tohto obdobia sme nezabudli a pripomenuli sme si ich aj v našej VIII. VP. Na hodinách výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania si deti pripravili nápadité masky, škrabošky, farebné reťaze a veselé karnevalové klobúčiky. Pri ich vytváraní popustili uzdu svojej fantázii, precvičili si jemnú motoriku a užili si mnoho zábavy.
Triedu sme si vyzdobili našimi nápaditými výtvormi a deti sa aj poriadne „zamaskovali“. Ťažko bolo rozpoznať, kto sa pod maskou skrýva. V našej VIII. VP bolo veselo – tak ako sa na fašiangové obdobie patrí.
Dňa 17. decembra sa na našej škole realizovalo adventné čítanie v rámci projektu Celé Slovensko číta deťom. Cieľom tohto projektu je čítanie deťom 20 minút denne, každý deň. V tomto roku v čase sprísnených koronavírusových opatrení, čítanie bolo realizované po jednotlivých triedach a využili sme aj online čítania, ktoré boli zverejnené na stránke celé Slovensko číta deťom.
Napriek opatreniam sme našli riešenia a mohli sme realizovať adventné čítania a žiaci neprišli o spoločné čítanie a zaujímavé príbehy. V niektorých triedach žiakom čítali pani učiteľky a v iných aj žiaci žiakom prečítali napríklad z kníh – Veselé Vianoce, Moja najkrajšia vianočná knižka. Žiakom sa príbehy veľmi páčili a následne sme sa rozprávali a diskutovali o prečítanom.
Nastal čas Vianoc - najkrajší sviatok roka, na ktorý sme netrpezlivo všetci čakali. Opäť sa chceme v mene žiakov na Požiarníckej ulici srdečne poďakovať všetkým tým, ktorí nás obdarovali a ktorí nám boli po celý rok nápomocní. Ďakujeme firme ZB COLOR za darčeky, hračky a pomôcky, a ďakujeme aj rodičom za spoluprácu, pochopenie a dodržiavanie všetkých pravidiel počas tejto neľahkej doby.
Prajeme krásne Vianoce, pekného Silvestra a štastný nový rok!
Mikuláš, Mikuláš....čo v tom vreci máš?
Aj napriek lockdownu a zákazu vychádzania si k nám v pondelok Mikuláš našiel cestu a poctil nás svojou návštevou. Zaspievali sme mu pesničky, zarecitovali básničky, ktoré sme sa naučili s pani učiteľkami. Za odmenu nám všetkým rozdal sladkú odmenu a nezabudol nám pripomenúť, že máme po celý rok poslúchať.
V tento sviatočný deň sme spoločne oslávili 15. narodeniny našej Alenky. Všetci sme jej spoločne zablahoželali a zaspievali. S radosťou sme sa pustili do prípravy nepečenej smotanovej torty a detského mikulášskeho punču. Deň sme si spríjemnili vianočnou hudbou, omaľovánkami a rozprávkou o sv. Mikulášovi. Ani sme sa nenazdali a bol koniec vyučovania. Domov sme odchádzali s taškami plnými sladkostí.
Prikladáme aj recept na náš „Mikulášsky punč“ a veríme, že sa Vám podarí rovnako ako nám.
Na prípravu punču potrebuje:
0,5l ovocného čaju (najlepšie vianočného)
0,5l jablkového džúsu
1 citrón (1/2 vyžmýkame a ½ nakrájame, pridáme do punču)
1 pomaranč (1/2 vyžmýkame a ½ nakrájame, pridáme do punču)
1 jablko (celé nakrájame a pridáme do punču)
2 čl medu
vianočné korenie (badián, klinčeky, celá škorica)
korenie na punč
Už je tu čas predvianočný, čas adventný, ku ktorému patrí čakanie na najkrajšie sviatky v roku- Vianoce. Tento čas si krátime spoločne prípravou voňavých cukroviniek zo škorice, medu, perníka... Takýmito krásnymi vôňami sme si spríjemnili hodinu pracovného vyučovania prípravou pečeného čaju v II.AU triede. Chutný a zdravý čaj si môžete pripraviť aj vy. Ponúkame recept.
Potrebujeme: 1 kg ovocia- môžete použiť rôzne: hrušky, jablká, černice, maliny, čučoriedky, jahody- mrazené ovocie, 300 g hnedého cukru, alebo podľa chuti, klinčeky, mletý badián, 2 čajové lyžičky škorice, šťava y 1 citróna, alebo limetky
Postup: Jablká, hrušky nakrájame na kúsky aj so šupou, pridáme mrazené ovocie a všetky ostatné ingrediencie. Pre dospelých môžeme pridať trochu rumu. Pečieme 45 minút na 200°C.
Milujeme Mikuláša,
lebo sladké dary znáša.
Mikuláš, Mikuláš,
bol som dobrý,
čo mi dáš?
Aj túto známu pieseň sme počuli od detičiek, ktoré si večer pripravili k oknu vyčistené čižmičky, aby sa ráno tešili so sladkého prekvapenia. 6. december je tradične dňom Mikuláša a tiež v tento deň oslavuje narodeniny aj naša Alenka Takácsová, tento rok krásne 15. Deti si pre Mikuláša pripravili krátke básničky a pesničky. Taktiež sme si spoločne pripomenuli čo je Advent, ktoré sú stridžie dni a čo znamenajú. Detičky sa najviac potešili sladkej odmene. Alenke prajeme všetko najlepšie a najkrajšie.