Spojená škola internátna
Z. Nejedlého 41, Levice
predstavuje
multisenzorickú miestnosť
S N O E Z E L E N
SNOEZELEN sa vykonáva v špeciálne zariadenej miestnosti, v pokojnej, uvoľnenej a príjemnej atmosfére. Pre ňu jedinečným spôsobom sprostredkúva intenzívny percepčný a emočne hlboko podfarbený zážitok v atmosfére uvoľnenia a dôvery, a to i u klientov so závažným telesným, mentálnym či zmyslovým postihnutím, u ktorých mnohé iné intervencie nezriedka končia neúspechom.
História SNOEZELEN
Celá koncepcia Snoezelen je založená na celostnom prístupe. Spájajú sa tu prvky terapeutické s prvkami špeciálno- a liečebno- pedagogickými, s možnosťou ich prispôsobenia špecifickému postihnutiu. Hlavným cieľom je zlepšenie kvality života a rozvoj osobnosti u ľudí s postihnutím. Keďže Snoezelen sprostredkúva stimuláciu zmyslov bez nutnosti intelektového chápania, je účinnou metódou aj u ľudí s ťažšou formou postihnutia, s poruchami senzorickej integrácie a výrazným komunikačným deficitom. Aktívne i pasívne prežívanie nových podnetov vedie k rozširovaniu horizontu ich poznania a podpore sebauvedomovania, sebareflexii, ako i k zlepšeniu komunikácie a sociálnej interakcie.
Oblasti uplatňovania SNOEZELEN
Ø Mentálne postihnutie
Ø Telesné postihnutie ( DMO a pod )
Ø Zmyslové postihnutie
Ø Viacnásobné postihnutie
Ø Vývinové poruchy ( autizmus, poruchy učenia a pod)
Ø Hyperaktivita
Ø Deti s Downovým syndrómom
Ø Poúrazové poškodenia mozgu
Ø Deti predčasne narodené
Ø Deti s hypotonickým syndrómom
Ø Deti so zaostávaním v psychomotorickom vývine
Ø Deti nehovoriace a s oneskoreným vývinom reči
Veková skupina: od ranného veku dieťaťa.
Čo ponúka SNOEZELEN prostredie
· Stimuláciu, senzorickú integráciu
· Relaxáciu
· Terapiu a rôzne formy intervencie kreatívnym spôsobom
Ø Psychomotorická terapia
Ø Muzikoterapia
Ø Dramatoterapia
Ø Biblioterapia
Ø Terapia hrou
· Edukáciu – prvky Montessori pedagogiky
· Diagnostiku – pozorovanie
· Motiváciu
SNOEZELEN - viaczmyslové prostredie
Podstatou miestnosti je veľká ponuka aktivít, ktoré stimulujú rôzne zmysly dieťaťa. Dieťa si vyberá samé z ponúkaných možností, motivuje ho zariadenie a činnosť, pedagóg nenápadným spôsobom pomáha niektorým deťom pri výbere činnosti, ktorá je zameraná hlavne na komplexne využitie zmyslov, podmety sú ponúkané so zameraním na prežívanie príjemných pocitov, získavanie nových zážitkov.
- Zraková stimulácia (podpora vnímania fixácie, sledovania svetla, kontrastu,), dominantnú časť tvoria svetelné efekty - farebné reflektory s točiacou sa zrkadlovou guľou, optické vlákno, niekoľko ďalších lámp so svetelnými efektmi, s bublinkovým efektom
- Sluchová stimulácia ( podpora vnímania rozsahu, výšky, rytmu, frekvencie zvukov) vykonáva sa hlavne prostredníctvom hudby a spevu, deti môžu počúvať relaxačnú hudbu, zvuky z prírody, rozprávky, využíva sa zvuková technika, perkusijné nástroje
- Čuchová stimulácia – (podpora vnímania rôznych vôni, pachov) využíva sa výber z mnohých voňavých predmetov - vonné oleje alebo reálne objekty – pomaranč, škorica a pod
- Chuťová stimulácia – využíva sa drobné pohostenie s rôznymi chuťami
- Hmatová stimulácia – (podpora vnímania rôznych povrchov, materiálov, teplôt, intenzity dotyku) využívajú sa rôzne predmety – plyšové, gumené hračky, modelovacia hmota, rôzne koráliky , pieskový stôl, gumený chodník z rôznym povrchom, hmatová stena
- Stimulácia vestibulárneho a proprioceptívneho systému. Na polohovanie sa využíva – vodná posteľ ( propriocepcia prostredníctvom tlaku a tepla), závesná hojdačka, polohovací vak, fitlopty, guľôčkový bazén.
V priebehu zmyslovej stimulácie sa deti učia nielen vnímať ale aj vyjadrovať pocity, rozvíjajú si komunikačné a sociálne schopnosti, myslenie na základe zážitkov.
V Snoezelen ponúkame aktivity v bielej časti a v hrovej - tmavej časti. V bielej časti ponúkame koncepciu Bazálnej stimulácie, ktorú vykonávajú zamestnanci vyškolení Inštitútom Bazálnej stimulácie.
Koncepcia má vypracované rehabilitačné techniky pre stimuláciu vnímania telesnej schémy ( somatická stimulácia), vestibulárnu stimuláciu, vibračnú, takticko – haptickú, chuťovú, optickú, auditívnu a olfaktorickú stimuláciu.
Koncepcia Bazálnej stimulácie má význam v starostlivosti o deti predčasne narodené, deti s oneskoreným psychomotorickým vývinom, deti s vrodeným intelektovým, somatickým a zmyslovým postihnutím, pri poúrazových stavoch, hlavne úrazoch mozgu a pod.
Pre najmenších klientov v bielej časti ponúkame terapiu v prenatálnom lôžku. Prenatálne lôžko je výnimočný priestor prebúdzajúci bohatstvo vzťahu a prinášajúci zúčastneným uspokojenie. Zvlášť je veľkým prínosom rodičom detí postihnutých, u ktorých sa buduje harmonický vzťah k ich „inak“ výnimočným deťom. Svojimi podmienkami napodobňuje vnútromaternicové prostredie. Umožňuje predĺženie prenatálneho pobytu a s tým súvisiaci vývoj a dozrievanie CNS. U dieťaťa máme možnosť nadviazať na jeho skúsenosti z prenatálneho obdobia. Cieľom je uspokojiť potrebu kladného citového vzťahu a kognitívneho podnecovania.
Dobudovanie bielej časti Snoezelen miestnosti, vytvorenie prenatálneho lôžka a vyškolenie odborných zamestnancov v koncepcii bazálnej stimulácii bolo uskužočnené vďaka projektu "Snoezelen - priestor pre všetkých". Grantom tohto projektu je nadácia Pontis a nadácia Tesco, ktoré poskytli finančné prostriedky.
Pozitívne výsledky SNOEZELEN
1. Porozumenie a zlepšenie individuálneho zmyslového vnímania
2. Rozvoj kognitívnych schopností a komunikácie
3. Rozvoj vnímania príčiny a následku
4. Zlepšenie koncentrácie
5. Zväčšenie spontaneity, motivácie a iniciatívy
6. Pozitívny dopad na edukáciu a terapiu
7. Zlepšenie vzťahu medzi klientom a terapeutom/rodičom
8. Zníženie agresivity, sebapoškodzovania a násilného správania
9. Zlepšenie schopnosti relaxácie a uvoľnenia
10. Redukcia stresu a stereotypného správania
11. Zlepšenie sociálnej interakcie a integrácie
Kontakt: 036/6312072
0902 294 111